Tájékoztatás hulladékgyűjtő edényekkel kapcsolatban felmerült problémákról

Ezúton hívjuk fel figyelmüket arra, hogy a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás keretében – a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény előírásainak megfelelően – a közszolgáltató kizárólag szabványos mérettel rendelkező hulladékgyűjtő edényzetek (gyűjtőedény) ürítésére köteles.

Az elmúlt időszakban több lakossági bejelentés érkezett a közszolgáltatóhoz arról, hogy az egyes gyűjtőedények ürítés során megrongálódtak. Munkatársaink pedig egyre több alkalommal találkoztak azzal a problémával, hogy a háztartási hulladék a járatnapokon nem az előírt, gépi ürítésre alkalmas, szabványos gyűjtőedényekben került kihelyezésre. Ez azért fontos, mert a kereskedelmi forgalomban kaphatóak olyan gyűjtőedények, amelyek hulladék gyűjtésére, ideiglenes tárolására háztartáson belül alkalmasak, azonban a hulladékgazdálkodási közszolgáltatásban gépi ürítésre - az anyaguk és/vagy kialakításuk miatt - alkalmatlanok.

A gépi ürítésre alkalmas szabványos gyűjtőedény szabványszáma: MSZ EN 840-1:2020. A hulladékgyűjtő gépjárművekkel üríthetők még az MSZ EN 840-1:2013. szabványú gyűjtőedények is. A szabványos gyűjtőedényen a szabványszám, valamint az űrtartalom és a súly korlátozás fel van tüntetve jól látható formában és helyen (általában az edény tetején).

Amely gyűjtőedények nem rendelkeznek ezen azonosítók egyikével sem, azok nem alkalmasak a hulladékgyűjtő edény hulladékgyűjtő gépjármű által történő ürítésére.

 

A szabványos gyűjtőedény jellemzői:
− fésűs ürítő szerkezettel üríthető;
− anyaga UV-, hideg-, meleg- és vegyszerálló;
− csendes, tömörgumi kerekekkel van ellátva;
− megfelel az EU zajvédelmi előírásainak és felhasználóbarát.

Ürítéskor a gyűjtőedény több okból is megsérülhet. Ennek oka lehet, hogy a gyűjtőedény anyaga az edény korából adódóan elfáradt, elhasználódott és már nem bírja a terhelést. Sérülés előfordulhat akkor is, ha a gyűjtőedény gépi ürítésre nem alkalmas.

A hulladékgyűjtő edény sérülését a gyűjtőjárat vezetője minden esetben jelenti a SZOVA Szombathelyi Vagyonhasznosító és Városgazdálkodási Nonprofit Zrt. diszpécser központjának, mely a bejelentést követően 48 órán belül kivizsgálásra kerül. A gyűjtőedény sérülését az ügyfélnek is jelentenie kell a közszolgáltató részére az ürítést követően. Amennyiben az ügyfél ezen kötelezettségének nem tesz eleget az esemény bekövetkezését követő 3 napon belül, akkor a közszolgáltató az ügy kivizsgálására nem kötelezhető, a panasz elutasításra kerül.

Szabvány gyűjtőedény SZOVA Nonprofit Zrt-nek felróható megrongálódása esetén a gyűjtőedény elszállításra kerül az ügyféltől, majd a SZOVA Nonprofit Zrt. munkatársai kísérletet tesznek a megjavítására. Az elszállítás alkalmával kollégánk írásos tájékoztatót hagy az ügyfélnél és 1 db nagy méretű gyűjtőzsákot biztosítunk a javítás idejére a hulladékgyűjtés zavartalan lebonyolítása érdekében. Javítás után a gyűjtőedény visszaszállításra kerül az ügyfél részére.

Nem szabvány vagy elhasználódott gyűjtőedényben keletkező sérülésekért a SZOVA Nonprofit Zrt. nem vállal felelősséget, a gyűjtőedényt nem szállítja el javítás céljából és kárt – felelőssége hiányában – nem térít meg.

Kérjük, hogy gyűjtőedény vásárlásnál fentieket szíveskedjenek figyelembe venni, és a hulladékgyűjtés és szállítás zavartalan lebonyolítása érdekében gépi ürítésre alkalmas szabvány hulladékgyűjtő edényt használjanak a háztartási hulladék elszállításra történő kihelyezésekor.


Számítunk együttműködésükre!